Tworzenie dobrych filmów, które przyciągną uwagę, z początku może wydawać się dość trudne. Jednak w miarę upływu czasu i zaznajamiania z tematem większość kwestii z pewnością opanujemy do perfekcji. Kluczowym aspektem w tworzeniu jakościowych filmów z pewnością będzie dobry sprzęt. Jednak szukając odpowiedniego, możemy wpaść w zakupowy zawrót głowy. Na tego typu urządzenia można wydać naprawdę wiele i w dalszym ciągu nie być zadowolonym z efektów. Jak więc wybrać idealny sprzęt do nagrywania dobrych filmów i jak je tworzyć?
Jak tworzyć dobre filmy?
Aby móc tworzyć dobre filmy, koniecznie musisz wyposażyć się w odpowiednie narzędzia, w zależności od tego, jaki rodzaj filmów chcesz wybrać. Jaki sprzęt dla vlogera? Na całe szczęście większość obecnych aparatów fotograficznych ma niezwykle rozbudowane funkcje wideo, stąd też będą one w pełni wystarczające do kręcenia filmów. To dobre rozwiązanie szczególnie w przypadku osób vlogujących, które mają możliwość filmowania w dowolnym miejscu i w odpowiedniej perspektywie. Najbardziej popularnym wyborem w tym miejscu będzie aparat do 5000 zł kompaktowy lub bezlusterkowiec. W połączeniu z odpowiednimi akcesoriami będzie to w pełni kompletny zestaw, do kręcenia filmów. Jednak planując zakup wybranego modelu, sprawdź jakie funkcje wideo posiada. Szukaj tych, które umożliwiają kontrolę nad tym trybem, czyli między innymi ustawienie parametrów, dobór proporcji obrazów oraz zapewniają odpowiednią jakość.
Sprawdź ilość złączy w aparacie
Odpowiedni aparat do filmowania powinien mieć odpowiednią ilość złączy do różnych, często niezbędnych akcesoriów. Najważniejsze będzie wejście audio, które umożliwi podłączenie mikrofonu zewnętrznego. Nie ma się co oszukiwać, najczęściej jakość dźwięku rejestrowanego przez wbudowany mikrofon będzie dość niskiej jakości. Dlatego też warto zdecydować się na zakup tego typu akcesorium, które pozwoli uzyskać niezwykle wyraźne i dźwięczne filmy. Złącza HDMI i USB są absolutną koniecznością, jeśli chcesz udostępniać nagrany obraz na inne monitory lub zgranie ich na dysk. Wiele modeli aparatów posiada kartę pamięci. Jeśli jej nie ma, warto zgrywać materiały na inne nośniki, chociażby poprzez złącze USB.
Przede wszystkim jakość filmów
Wysoka jakość filmów sprawia, że odbiorcy chętniej sięgają po przedstawiane im obrazy. Świadczy ona bowiem o profesjonalizmie, ale również o dostosowaniu do potrzeb odbiorców, którzy poszukują wyraźnych i dobrych filmów wideo. Absolutnym standardem jest stosowanie jakości Full HD, która jest najczęściej wybieraną opcją na popularnych platformach typu YouTube. Jeśli jednak potrzebujesz przekazać większą ilość detali i szczegółowych obrazów, wybierz format 4K. To standard wśród większości wykonawców, który zapewnia największe pole do popisu podczas tworzenia. Kupując sprzęt na lata, warto zainwestować w taki, który zaoferuje najwięcej możliwości. W zależności od rodzaju realizowanych przez Ciebie filmów w większości z nich będziesz musiał posługiwać się odpowiednimi umiejętnościami oraz dobrym sprzętem, który pozwoli Ci na rozwój swoich zainteresowań bez żadnych ograniczeń.
Długość pojedynczego klipu wideo
Jest jedna cecha aparatów, którą łatwo jest pominąć, a ma ona niezwykłe znaczenie jeśli wybrany model kupujemy właśnie pod względem filmowania. To długość klipu, który jest on w stanie zarejestrować. Jak to działa w praktyce? Jeśli wybrany aparat może nagrywać film przez określoną ilość czasu, po jego upływie następuje przerwa od nagrywania. Szukając aparatów do filmowania wybierz te o długim czasie rejestrowania klipów, lub te, w których nie ma żadnych ograniczeń. Wtedy nie będziesz martwić się o czas czy montaż klipów.
Dobry film – czyli jaki?
Jako twórca powinieneś zadbać o dobrą jakość obrazu i dźwięku oraz interesującą dla widza treść. Tylko wtedy masz pewność osiągnięcia sukcesu. Jaki powinien być odpowiedni czas trwania filmu? To pytanie jednoznacznie dość trudne do rozstrzygnięcia. W zależności od rodzaju filmu i jego przeznaczenia bowiem inny czas będzie potrzebny do ukazania vloga z wyjazdu lub wycieczki, inny podczas kręcenia tutoriali czy filmów o modzie, czy kuchni.