Pierwsza strona internetowa – od czego zacząć?

Planujesz postawić swoją pierwszą stronę internetową, ale nie wiesz, od czego zacząć? Pokażemy Tobie dwa rozwiązania – krótsze i dłuższe. Zacznijmy od początku!

Jak zacząć robić stronę internetową?

Aby postawić pierwsza stronę potrzebujesz trzech elementów:

  • domeny,
  • hostingu,
  • systemu zarządzania, tzw. CMS-a.

Domena i hosting zazwyczaj są płatne, a ich koszt jest zróżnicowany. Firmy hostingowe kuszą niską ceną za pierwszy rok, ale drugi jest już dużo droższy. Podobnie sprawa wygląda z domeną.

Do pierwszej strony możesz użyć popularnego systemu CMS WordPress lub kreatora stron. Jeśli planujesz rozbudowę strony i jej utrzymanie przez lata — wybierz WordPressa. Będzie tańszy i da dużo większe możliwości.

Pierwsza strona internetowa na Forumotece

Na Forumotece współdzielisz hosting, dostajesz własną subdomenę i dostęp do panelu WordPress. Jak zacząć robić stronę internetową mając dostęp do takich narzędzi? Wykonaj poniższe kroki:

  • Wypełnij formularz „Stwórz swojego bloga” i wybierz nazwę strony.
  • Zaloguj się do panelu WordPress zgodnie z podaną na stronie pomoc.forumoteka.pl instrukcją.
  • Wybierz dowolny darmowy szablon strony z dostępnych w motywie Kadence lub Blocksy.
  • Zainstaluj szablon.
  • Dostosuj stronę, zmieniając tekst i grafikę.
  • Dostosuj kolory i inne parametry strony.

Poruszanie się po wymienionych motywach jest bardzo intuicyjne i szybko je opanujesz. Zdziwisz się, jak szybko opanujesz edycję gotowych szablonów, dodawanie stron i wpisów. Będzie to dla Ciebie doskonała szkoła, a w przyszłości będziesz mógł za darmo przenieść stronę na własny serwer lub podpiąć własną domenę.

Jak zacząć robić stronę internetową na własnym hostingu?

Aby zacząć robić stronę internetową na własnym hostingu, musisz mieć domenę i zainstalować na serwerze. Pliki do pobrania i instrukcję jak to zrobić, znajdziesz tutaj.

Po instalacji musisz się zalogować do panelu administracyjnego. Domyślnie można to zrobić, wpisując AdresTwojejDomeny.pl/wp-admin

Zobacz też:  Strategie zwiększania widoczności Twojej strony w wynikach wyszukiwania lokalnego

To tam możesz wybrać motyw, zainstalować go i edytować. Możesz korzystać ze wspomnianych już motywów i gotowych szablonów lub stworzyć własną stronę na jednym z podstawowych motywów WordPressa.

Dlaczego warto stawiać pierwszą stronę na WordPressie?

WordPress to dobry wybór na pierwszą stronę internetową, gdyż daje niemalże nieograniczone możliwości, jest nieustannie rozwijany i całkowicie bezpłatny. Jeśli nawet nie uda Ci się za pierwszym razem zrobić idealnej strony, w każdej chwili możesz ją postawić od nowa.

A czy nie lepiej skorzystać z kreatora? Naszym zdaniem nie. Obsługa WordPressa jest niewiele trudniejsza od obsługi kreatora, koszty znacznie niższe, a możliwości rozwoju nieograniczone. Chcesz się dowiedzieć, jak stworzyć pierwszą stronę na WordPressie w kilka minut? Bądź na bieżąco z naszym blogiem!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *