Optometrysta kim jest i kiedy powinniśmy się do niego wybrać?

Nasz wzrok to niewątpliwie jeden z najważniejszych zmysłów. Właśnie dlatego należy zwrócić szczególną uwagę, jakiego specjalistę wybieramy. Słysząc „badanie wzroku”, automatycznie myślimy optyk lub okulista. Niestety niekoniecznie do niego musimy się udać.

Nadal niewiele osób wie, czym zajmuje się optometrysta, a to właśnie do tego specjalisty powinniśmy się udać gdy zaczynamy mieć problem z wyraźnym widzeniem. Poniżej w skrócie przedstawię Wam, czym dokładnie zajmuje się optometrysta.

Optometrysta – kwalifikacje

Podobnie jak okulista jest to zawód medyczny, jednak optometrysta nie zajmuje się leczeniem chorób oczu np. zaćma, a diagnozowaniem i odpowiednim doborem korekcji wad wzroku, terapią widzenia czy doborem soczewek kontaktowych. Oczywiście, jeśli podczas badania oczu zostanie wykryta zmiana chorobowa, optometrysta poleci udać się do odpowiedniego specjalisty w danej dziedzinie. Z reguły kompleksowe badanie wzroku trwa około 30 min.

Jakie zadania wykonuje optometrysta?

  • badanie oczu wraz z diagnostyką w celu sprawdzenia zdrowia narządu wzroku i jego ewentualnych nieprawidłowości,
  • diagnoza zaburzeń ruchu gałki ocznej i wad widzenia obuocznego oraz wdrożenie terapii widzenia
  • badanie funkcji wzroku z wykorzystaniem najnowocześniejszego sprzętu do pomiaru ostrości wzroku,
  • zajęcia z zakresu ćwiczenia oczu,
  • dobór pomocy wzrokowych – okulary korekcyjne, soczewki kontaktowe i inne

Optometrysta czy okulista?

Wszystko zależy od tego co nam w danym momencie dolega. Jeśli mamy spuchniętą powiekę, bolą nas oczy, mamy mocno zamglony obraz warto udać się do okulisty. Do optometrysty powinniśmy zgłosić się wtedy, gdy zaczynamy podejmować nienaturalny wysiłek, żeby coś wyraźnie zobaczyć np. mrużenie oczu, czekanie, aż obraz się wyostrzy. Często utajoną konsekwencją pogarszającego się wzroku są bóle głowy, zawroty głowy, zmęczenie, zdenerwowanie czy zez. Nie lekceważ tych objawów – badaj wzrok regularnie. Wybieraj sprawdzonych optometrystów, jeśli chcesz dobrać soczewki kontaktowe wraz z nauką zdejmowania i zakładania, wdrożyć terapię widzenia czy kontrolnie zbadać swoje oczy.

Zobacz też:  Ogrody prebiotyczne

Wyposażenie gabinetu Optometrysty

Optometrysta w swoim gabinecie korzysta z najnowocześniejszych urządzeń pomiarowych takich jak:

  • Foropter – dobór odpowiednich mocy szkieł, aby w prawidłowy sposób dobrać korekcję wady wzroku u pacjenta
  • Autorefraktometr – urządzenie wykonujące komputerowe badanie wzroku. Określa ostrość wzroku, poprzez wykonanie pomiarów krzywizny rogówki oraz soczewki oka.
  • Tonometr – przyrząd do mierzenia ciśnienia wewnątrzgałkowego
  • Oftalmometr – do pomiaru krzywizny przedniej powierzchni rogówki, a w szczególności do mierzenia stopnia i osi astygmatyzmu.

W USA i w krajach skandynawskich optometrysta jest osobą, do której pacjent z problemami wyraźnego widzenia idzie w pierwszej kolejności, a w przypadku konieczności zaleca się konsultację z okulistą. W Polsce aby uzyskać specjalizację optometrysty należy ukończyć studia wyższe, co skutkuje uzyskaniem indywidualnego numeru identyfikacyjnego. Badaj swój wzrok regularnie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *